I KRAJOWA KONFERENCJA PIELĘGNIARSKIEJ KADRY ZARZĄDZAJĄCEJ „NOWE WYZWANIA PIELĘGNIARSTWA W 2019”
W dniach 7-8 stycznia 2019 r. w Warszawie odbyła się I KRAJOWA KONFERENCJA PIELĘGNIARSKIEJ KADRY ZARZĄDZAJĄCEJ „Nowe wyzwania pielęgniarstwa w 2019”.Ponad 450 uczestników miało możliwość spotkania się w gronie kadry zarządzającej, wymienienia się doświadczeniem i dowiedzenia się, jakie wyzwania stoją przed lideramiw obliczu budowania systemu wrażliwego na zmiany otoczenia.
Konferencja dedykowana była przywództwu w pielęgniarstwie, o czym dyskutowano podczas debaty z udziałem ekspertów z obszaru praktyki, nauki – w tym działających na poziomie politycznym, zarówno na szczeblu krajowym, jaki międzynarodowym. Ideą spotkania było pokazanie zgromadzonym liderom pielęgniarstwa oraz kadrze zarządzającej, jaki wpływ ma przywództwo na jakość opieki oraz budowanie zespołów – kluczowych zasobów, niezbędnych do sprawowania optymalnej i bezpiecznej opieki.
Wykład inauguracyjny „Kompetencje pielęgniarek i położnych – uprawnienia i korzyści dla systemu ochrony zdrowia. Dokumentowanie świadczeń pielęgniarskich – e-narzędzia”wygłosiła Pani dr GretaKanownikDyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych MinisterstwaZdrowia. W dalszej części konferencji na temat „Przywództwa w pielęgniarstwie opartego na kompetencjach” mówiła Pani dr hab. Maria Kózka – Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa.
W panelu ekspertów „Pielęgniarka jako lider systemu opieki zdrowotnej” udział wzięły:
Ewa Majsterek – Departament Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia
Zofia Małas – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Dr Grażyna Wójcik – Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego
Dr Marzena Barton – Prezes Stowarzyszenia Menadżerów Pielęgniarstwa
Dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prof. GUM – Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Kierownik Katedry Pielęgniarstwa GUM
Krystyna Ptok – Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Dr Dorota Kilańska – Dyrektor ENRF, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie UM w Łodzi
Dr Beata Wieczorek-Wójcik – Dyrektor ds. Pielęgniarstwa, Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. – Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
Iwona Ługowska – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
„Kompetencje pielęgniarek to odzwierciedlenie potrzeb systemu ochrony zdrowia, a konkretnie jego klientów. Odpowiedzią na skuteczniejszą jakość opieki jest jakość zarządzania kompetentnymi kadrami pielęgniarek, zmotywowanymi do wykonywania swojej pracy na 100% możliwości. To dostarczanie opieki, jej realizacjaw sposób taki, jaki każdy pacjent opiekował się sobą sam, gdyby miał do tego zasoby: siłę dla codziennego funkcjonowania, sprawny umysł, sprawne ciało i umiejętność samoopieki.” – stwierdziła Dorota Kilańska, dyrektor ENRF, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a jednocześnie moderator konferencji.
Drugi dzień konferencji to kontynuacja tematów związanych z zarządzaniem i edukacją personelu pielęgniarskiego w podmiotach leczniczych oraz wykłady z obszaru onkologii, neurologii i chirurgii.Dr hab. n. med. Dawid Murawa,Prezes Elekt PolskiegoTowarzystwa Onkologii Chirurgicznej oraz Barbara Jobda,Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznychprzybliżyli fakty i mity dotyczące leczenia pacjenta onkologicznego, radzenia sobie z zastrzeżeniami oraz żywienia pacjenta jako integralnej części leczenia onkologicznego.
W bloku neurologicznym wykład wygłosiła LiliaKimber-Dziwisz,Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych,dr n. med. Andrzej Opuchlikz Katedry i Klinika NeurologiiWUM orazdr n. med. AleksandraSzulman-Wardalz Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UG, Kierownik Pracowni Psychologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Ciekawe tematy i opisywane przypadki poruszały zagadnienia z zakresu zapotrzebowania białkowo-energetycznego pacjenta neurologicznego, pielęgnacji pacjenta po udarze oraz komunikacji w relacjach zawodowych.
Prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk,Prezes POLSPEN oraz Ilona Kawa z Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowieszeroko omówili ERAS – protokół kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia pacjenta, a dr n. med. Halina Nowakowskaz Zakładu Zarządzania w Pielęgniarstwie, Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich, GUMzaprezentowała jak skutecznie edukować personel pielęgniarski.
Patronat honorowy nad konferencją objęłaNaczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.
Patronat medialny:Magazyn Pielęgniarki i Położnej.
Partner strategiczny konferencji: Nestle Health Science.
Relacja z konferencji dostępna na: https://edukacjapacjenta.pl/konferencja-podsumowanie#


